Zdrowe nogi latem: jak zapobiegać problemom z krążeniem?

Lato zwykle nie sprzyja osobom zmagającym się z dolegliwościami ze strony kończyn dolnych. Wakacyjny okres powinien obfitować w czas spędzany na odpoczynku i tworzeniu ciekawych wspomnień, a nie na zamartwianiu się o zdrowie nóg. Co możesz zrobić, żeby zapobiegać problemom z krążeniem latem?

Jak lato wpływa na zdrowie nóg?

Wzrost średniej temperatury w ciągu dnia wpływa na pracę naczyń krwionośnych. Żeby poradzić sobie z tym gorącym otoczeniem, zwiększeniu ulega przepływ krwi w skórze. Dlaczego? Ma to ułatwić pozbywanie się nadmiaru ciepła. Krew w poszerzonych naczyniach płynie wolniej, leniwiej. Może dochodzić do zastojów, które promują powstawanie zakrzepów w naczyniach żylnych.

Przez wysoką temperaturę otoczenia zwiększa się ryzyko powstawania obrzęków nóg. Najdrobniejsze naczynka krwionośne nóg ulegają rozszczelnieniu pod wpływem ciepła, przez co możliwe jest przeciekanie płynu z żyłek do otaczających tkanek.

Gorące środowisko sprzyja odwodnieniu organizmu, a to również doprowadza do obrzęków i prowadzi do powstawania zakrzepów. Ponadto zaburzeniu ulega gospodarka elektrolitowa i możliwe jest częstsze odczuwanie dolegliwości takich jak bóle nóg i skurcze łydek.

Dobre krążenie krwi w nogach latem – wskazówki

Nie da się stale unikać wysokich temperatur latem. Przebywanie w klimatyzowanych pomieszczeniach jest dobrym, ale tymczasowym rozwiązaniem. Ponadto klimatyzacja nie sprzyja wszystkim i może się przyczyniać do zwiększonej liczby infekcji dróg oddechowych. Jak zatem dbać o krążenie w nogach, gdy na dworze z nieba leje się żar?

  1. Pij wodę. Dobre nawodnienie organizmu zapobiega spowolnieniu przepływu krwi w naczyniach i powstawaniu obrzęków. Absolutne minimum to dwa litry wody dziennie, ale tę ilość powinno się zwiększać w bardzo upalne dni.
  2. Ograniczaj czas spędzany na dworze. Jeśli planujesz spacer czy wyjście na zakupy, rób to wczesnym ranem lub wieczorem, gdy temperatury na dworze są nieco niższe.
  3. Bądź aktywny fizycznie. Najgorsze, co możesz zrobić dla zdrowia Twoich nóg, to długotrwałe przebywanie w pozycji siedzącej lub stojącej. Aktywności poprawiające krążenie krwi w nogach to m.in. spacery, joga, jazda na rowerze i pływanie.
  4. Nie noś ciasnych butów i ubrań. Dobry przepływ krwi w okolicy kostek i łydek wspomaga pracę całego układu żylnego nóg.
  5. Odpoczywaj z nogami uniesionymi do góry. Po całym dniu aktywności odciąż nogi i ułóż je na podnóżku, gdy siedzisz lub na kilku poduszkach, gdy leżysz. Wspomożesz w ten sposób odpływ krwi z nóg w kierunku serca. [1],

Problemy z krążeniem w nogach – reaguj na pierwsze objawy!

Dolegliwości takie jak skurcze łydek, obrzęki nóg, uczucie ciężkości nóg i pajączki naczyniowe to oznaki, że krążenie w nogach uległo pogorszeniu. Niezwłocznie wprowadź do codzienności wszystkie wskazówki wymienione w tym artykule. Możesz się też wspomóc farmaceutykami uśmierzającymi te objawy. Dobrze sprawdzi się żel z heparyną, czyli substancją o działaniu przeciwobrzękowym, przeciwzapalnym i przeciwzakrzepowym. Żel możesz stosować kilka razy dziennie.. [2], [3], [4]

Zdrowe nogi latem

Letnie miesiące często wiążą się z eksponowaniem nóg w strojach dopasowanych do pogody. Dbaj o krążenie krwi w nogach, żeby cieszyć się dobrym samopoczuciem i zapobiegać niekomfortowym dolegliwościom takim jak obrzęki czy pajączki naczyniowe.

Bibliografia

[1]       A. Sangita, M. Kodi S, M. Akoijam, A. Sangita, M. Malar, i K. Aathi, „Prevention of Varicose Veins Prevention of Varicose Veins”, wrz. 2018.

[2]       „Heparyna – Medycyna Praktyczna”. Dostęp: 25 maj 2024. [Online]. Dostępne na: https://www.mp.pl/pacjent/leki/subst.html?id=371

[3]       P. Kriplani, K. Guarve, i U. S. Baghael, „Arnica montana L. – a plant of healing: review”, Journal of Pharmacy and Pharmacology, t. 69, nr 8, s. 925–945, sie. 2017, doi: 10.1111/jphp.12724.

[4]       M. Dudek-Makuch i E. Studzińska-Sroka, „Horse chestnut – efficacy and safety in chronic venous insufficiency: an overview”, Rev. Bras. Farmacogn., t. 25, nr 5, s. 533–541, paź. 2015, doi: 10.1016/j.bjp.2015.05.009.

Photo of author

Lucjan