Alkoholicy często spotykają się z ostracyzmem ze strony społeczeństwa, co wynika przede wszystkim ze szkodliwych stereotypów. Nie wszyscy zdajemy sobie bowiem sprawę, że uzależnienie od alkoholu jest chorobą, na którą może zachorować każdy z nas. Tak samo, jak inne schorzenia, alkoholizm podlega specjalistycznemu leczeniu, które zazwyczaj odbywa się w ośrodkach terapii uzależnień. Jeśli ciekawi Cię, na jakich filarach oparte jest leczenie nałogu, przeczytaj ten tekst.
Detoks, czyli oczyszczanie organizmu z toksycznych substancji
Jeśli specjaliści uznają to za konieczne, leczenie rozpoczyna się od detoksu. Dzieje się tak przede wszystkim w sytuacji, gdy alkoholizm jest na tyle zaawansowany, że osoba uzależniona regularnie wpada w kilkudniowe ciągi i nie potrafi przestać pić. Oczyszczenie organizmu jest niezbędne, by przystąpić do kolejnych etapów terapii. Detoks nie trwa dłużej niż kilka dni i nie jest tak dojmujący, jak większość z nas sobie wyobraża. Doświadczeni lekarze dbają w tym czasie o zapewnienie pacjentowi komfortu poprzez aplikację środków przeciwbólowych i – jeśli zachodzi taka potrzeba – uspokajających.
Terapia indywidualna
W przypadku większości pacjentów leczenie alkoholizmu odbywa się dwutorowo, poprzez połączenie terapii indywidualnej z terapią grupową. Indywidualne spotkania z psychoterapeutą są niezbędne do tego, by dotrzeć do źródła choroby alkoholowej. Dzięki spotkaniom jeden na jeden alkoholik może zrozumieć, jakie wydarzenia bądź emocje były czynnikami, które doprowadziły do uzależnienia. Indywidualne sesje z terapeutą dają ponadto specjaliście możliwość precyzyjnego dobrania metod terapii do konkretnego przypadku. Każdy pacjent potrzebuje bowiem spersonalizowanego planu leczenia.
Terapia grupowa
Pokonanie nałogu staje się nieco łatwiejsze, gdy grupa osób z nim walczących połączy siły. To właśnie dlatego tak duże znaczenie ma terapia grupowa – dzięki niej każdy alkoholik może otrzymać wsparcie i zrozumieć, że nie jest sam. Pacjenci wspólnie uczą się, jak sprostać wyzwaniom codziennego życia w trzeźwości. Największym zagrożeniem są kolejne okazje do wypicia alkoholu. W czasie terapii duży nacisk kładziony jest więc na naukę asertywności, czyli sztuki odmawiania.
Spotkania anonimowych alkoholików
Alkoholizm jest chorobą podstępną – mimo całkowitego odstawienia używki do końca życia pozostaje się alkoholikiem, tylko że niepijącym. Nawet łyk alkoholu po latach abstynencji może spowodować lawinę negatywnych skutków. By nie ulegać pokusie i cieszyć się normalnym życiem w trzeźwości, chorzy po zakończeniu terapii w ośrodku regularnie uczestniczą w spotkaniach anonimowych alkoholików.
Terapia nawrotów
O tym, czy terapia alkoholizmu była skuteczna, decyduje czas. Wielu alkoholików już do końca życia nie zagląda do kieliszka, ale niektórzy przegrywają walkę o trzeźwe życie i wracają w objęcia nałogu, nierzadko w wyniku traumatycznego wydarzenia. Dla takich osób przeznaczona jest terapia nawrotów, której celem jest ponowny powrót do normalności oraz zapobiegnięcie podobnym sytuacjom w przyszłości.