Wzdęcia a menopauza – zrozum zmiany zachodzące w Twoim organizmie

Okres okołomenopauzalny, czyli stan przejściowy pomiędzy okresem reprodukcyjnym u kobiet a starością u większości kobiet przypada w okolicy 50. roku życia. Jest to czas wielu zmian hormonalnych, których przyczyną jest stopniowo wygasająca czynność jajników. Burza hormonalna nie pozostaje bez wpływu na inne układy ciała, w tym na układ trawienny. Często pojawia się wówczas problem wzdęć. [1]

Dlaczego menopauza powoduje wzdęcia?

Pojawienie się ostatniej miesiączki w życiu kobiety jest poprzedzone zwykle kilkuletnim okresem wahania stężenia estrogenów we krwi. Ich wysoki poziom może przyczyniać się do zatrzymywania wody w organizmie i wzdęć, a ich spadek jest powiązany ze zmianą rytmu wypróżnień i częstszymi wizytami w toalecie.

Wejście w okres menopauzalny to dla organizmu kobiety czas, w którym dochodzi do spowolnienia przemiany materii. Zwiększa się ilość tkanki tłuszczowej, a pokarmy są trawione wolniej, co zwiększa ich kontakt z bakteriami flory jelitowej. Przeprowadzają one procesy fermentacyjne, których efektem są wzdęcia i gazy.

Do efektów ubocznych menopauzy należą także pewne zachowania, które przyczyniają się do powstawania wzdęć:

  • nadmierny apetyt,
  • zmiany w składzie diety i częstsze sięganie po niezdrowe przekąski,
  • zmniejszona aktywność fizyczna,
  • stres.

Wzdęcia w okresie menopauzy – jak z nimi walczyć?

Dobra wiadomość jest taka, że dokuczliwe dolegliwości zwykle mijają, gdy dojdzie do unormowania poziomu hormonów w organizmie. Zanim to nastąpi, możesz wypróbować kilku sposobów na walkę ze wzdęciami.

  • Przyjrzyj się swojej diecie. Choć to może być trudne, trzymaj się jednego z góry ustalonego planu dietetycznego i nie podjadaj między posiłkami. Zrezygnuj ze słodyczy i innych wysokokalorycznych przekąsek na rzecz pokarmów świeżych i z dużą zawartością błonnika, np. owoce, warzywa, nasiona, ciemny ryż i makarony.
  • Zadbaj o nawodnienie. Picie dużej ilości wody, minimum 2 l dziennie, ma znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania jelit. Poprawia to perystaltykę.
  • Wypróbuj masaż brzucha. Gdy pojawiają się wzdęcia, możesz masować brzuch kolistymi ruchami, przesuwając dłonie zgodnie z kierunkiem wskazówek zegara. W ten sposób przebiega perystaltyka jelit.
  • Zrelaksuj się. Zapanowanie nad stresem może pomóc w uregulowaniu pracy jelit. Wypróbuj jogę, ćwiczenia oddechowe lub medytację.
  • Wiatropędne zioła. Napary z kopru włoskiego, mięty pieprzowej i rumianku mają działanie wiatropędne. Korzyści możesz też odnieść z doprawiania dań takimi przyprawami jak bazylia i tymianek. [2], [3], [4]

Wzdęcia w okresie menopauzy – pomoc z apteki

Kiedy domowe sposoby na gazy i uczucie pełności nie przynoszą pozytywnych efektów, możesz sięgnąć po preparat na wzdęcia zawierający symetykon. Ta substancja czynna nie wchłania się z jelit i działa w świetle przewodu pokarmowego, gdzie rozbija duże pęcherzyki gazów na mniejsze, dzięki czemu łatwiej je wydalić poprzez gazy lub odbijanie. Symetykon to dobry wybór podczas menopauzy, ponieważ nie wpływa na już i tak rozchwianą gospodarkę hormonalną. [5]

W okresie okołomenopauzalnym musisz dbać o swój dobrostan psychiczny i fizyczny. Wzdęcia nie są groźną dolegliwością, ale bez wątpienia są dokuczliwe i pogarszają jakość życia. Wypróbuj kilku sposobów na wzdęcia podczas menopauzy, żeby móc osiągnąć jak najlepsze efekty.

Bibliografia

[1]       G. H. (red) Bręborowicz i K. Czajkowski, Położnictwo – Tom 1, III., t. 1. Warszawa: PZWL Wydawnictwo Lekarskie, 2020.

[2]       P. Gulbicka i M. Grzymisławski, „Abdominal Bloating: Most Frequent Causes and Treatment”, Piel. Zdr. Publ., t. 6, nr 1, s. 69–76, 2016, doi: 10.17219/pzp/62045.

[3]       A. Mari i in., „Bloating and Abdominal Distension: Clinical Approach and Management”, Adv Ther, t. 36, nr 5, s. 1075–1084, 2019, doi: 10.1007/s12325-019-00924-7.

[4]       B. Larijani i in., „Prevention and Treatment of Flatulence From a Traditional Persian Medicine Perspective”, Iran Red Crescent Med J, t. 18, nr 4, s. e23664, sty. 2016, doi: 10.5812/ircmj.23664.

[5]       C. J. Ingold i H. Akhondi, „Simethicone”, w StatPearls, Treasure Island (FL): StatPearls Publishing, 2023. Dostęp: 29 czerwiec 2024. [Online]. Dostępne na: http://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK555997/

Photo of author

Lucjan