Lato zwykle nie sprzyja osobom zmagającym się z dolegliwościami ze strony kończyn dolnych. Wakacyjny okres powinien obfitować w czas spędzany na odpoczynku i tworzeniu ciekawych wspomnień, a nie na zamartwianiu się o zdrowie nóg. Co możesz zrobić, żeby zapobiegać problemom z krążeniem latem?
Jak lato wpływa na zdrowie nóg?
Wzrost średniej temperatury w ciągu dnia wpływa na pracę naczyń krwionośnych. Żeby poradzić sobie z tym gorącym otoczeniem, zwiększeniu ulega przepływ krwi w skórze. Dlaczego? Ma to ułatwić pozbywanie się nadmiaru ciepła. Krew w poszerzonych naczyniach płynie wolniej, leniwiej. Może dochodzić do zastojów, które promują powstawanie zakrzepów w naczyniach żylnych.
Przez wysoką temperaturę otoczenia zwiększa się ryzyko powstawania obrzęków nóg. Najdrobniejsze naczynka krwionośne nóg ulegają rozszczelnieniu pod wpływem ciepła, przez co możliwe jest przeciekanie płynu z żyłek do otaczających tkanek.
Gorące środowisko sprzyja odwodnieniu organizmu, a to również doprowadza do obrzęków i prowadzi do powstawania zakrzepów. Ponadto zaburzeniu ulega gospodarka elektrolitowa i możliwe jest częstsze odczuwanie dolegliwości takich jak bóle nóg i skurcze łydek.
Dobre krążenie krwi w nogach latem – wskazówki
Nie da się stale unikać wysokich temperatur latem. Przebywanie w klimatyzowanych pomieszczeniach jest dobrym, ale tymczasowym rozwiązaniem. Ponadto klimatyzacja nie sprzyja wszystkim i może się przyczyniać do zwiększonej liczby infekcji dróg oddechowych. Jak zatem dbać o krążenie w nogach, gdy na dworze z nieba leje się żar?
- Pij wodę. Dobre nawodnienie organizmu zapobiega spowolnieniu przepływu krwi w naczyniach i powstawaniu obrzęków. Absolutne minimum to dwa litry wody dziennie, ale tę ilość powinno się zwiększać w bardzo upalne dni.
- Ograniczaj czas spędzany na dworze. Jeśli planujesz spacer czy wyjście na zakupy, rób to wczesnym ranem lub wieczorem, gdy temperatury na dworze są nieco niższe.
- Bądź aktywny fizycznie. Najgorsze, co możesz zrobić dla zdrowia Twoich nóg, to długotrwałe przebywanie w pozycji siedzącej lub stojącej. Aktywności poprawiające krążenie krwi w nogach to m.in. spacery, joga, jazda na rowerze i pływanie.
- Nie noś ciasnych butów i ubrań. Dobry przepływ krwi w okolicy kostek i łydek wspomaga pracę całego układu żylnego nóg.
- Odpoczywaj z nogami uniesionymi do góry. Po całym dniu aktywności odciąż nogi i ułóż je na podnóżku, gdy siedzisz lub na kilku poduszkach, gdy leżysz. Wspomożesz w ten sposób odpływ krwi z nóg w kierunku serca. [1],
Problemy z krążeniem w nogach – reaguj na pierwsze objawy!
Dolegliwości takie jak skurcze łydek, obrzęki nóg, uczucie ciężkości nóg i pajączki naczyniowe to oznaki, że krążenie w nogach uległo pogorszeniu. Niezwłocznie wprowadź do codzienności wszystkie wskazówki wymienione w tym artykule. Możesz się też wspomóc farmaceutykami uśmierzającymi te objawy. Dobrze sprawdzi się żel z heparyną, czyli substancją o działaniu przeciwobrzękowym, przeciwzapalnym i przeciwzakrzepowym. Żel możesz stosować kilka razy dziennie.. [2], [3], [4]
Zdrowe nogi latem
Letnie miesiące często wiążą się z eksponowaniem nóg w strojach dopasowanych do pogody. Dbaj o krążenie krwi w nogach, żeby cieszyć się dobrym samopoczuciem i zapobiegać niekomfortowym dolegliwościom takim jak obrzęki czy pajączki naczyniowe.
Bibliografia
[1] A. Sangita, M. Kodi S, M. Akoijam, A. Sangita, M. Malar, i K. Aathi, „Prevention of Varicose Veins Prevention of Varicose Veins”, wrz. 2018.
[2] „Heparyna – Medycyna Praktyczna”. Dostęp: 25 maj 2024. [Online]. Dostępne na: https://www.mp.pl/pacjent/leki/subst.html?id=371
[3] P. Kriplani, K. Guarve, i U. S. Baghael, „Arnica montana L. – a plant of healing: review”, Journal of Pharmacy and Pharmacology, t. 69, nr 8, s. 925–945, sie. 2017, doi: 10.1111/jphp.12724.
[4] M. Dudek-Makuch i E. Studzińska-Sroka, „Horse chestnut – efficacy and safety in chronic venous insufficiency: an overview”, Rev. Bras. Farmacogn., t. 25, nr 5, s. 533–541, paź. 2015, doi: 10.1016/j.bjp.2015.05.009.